Menu

Jak przebiega śledztwo przeprowadzane przez detektywa?

- Śledztwa
Jak przebiega śledztwo przeprowadzane przez detektywa?

Praca detektywa na pewno nie jest usłana różami. To zazwyczaj bardzo wyboista droga, na której nie brakuje rozmaitych przeszkód i niesprzyjających okoliczności. Trzeba podkreślić, że zazwyczaj takie osoby są wynajmowane do bardzo poważnych spraw. Rodziny zaginionych, porwanych, zabitych itd., najczęściej są niezwykle zrozpaczeni zaistniałą sytuacją. Wynajmują detektywów i wymagają od nich natychmiastowych efektów. Trudno dziwić się – rodziny działają pod wpływem targających nimi emocji. Z kolei detektywi muszą wykonywać swoje zadania wprost przeciwnie, czyli z chłodnymi głowami. Wszystko po to, aby żaden ważny szczegół im nie umknął. W związku z tym, osoby zlecające sprawy nie zawsze są zadowolone z postawy detektywów, ponieważ uważają, że nie pracują na najwyższych możliwych obrotach. Oni jednak dokładnie wiedzą, jak przeprowadzić swoje prywatne śledztwo, aby doprowadzić daną sprawę do szczęśliwego zakończenia. Jak przebiega praca detektywów przy takich sytuacjach?
Trzeba zaznaczyć, że detektywi mają często znacznie mniejsze możliwości, niż policja. Zwłaszcza, jeśli rodzina zgłosiła daną sprawę do obu tych instytucji. Policjanci mają większe prawa i teoretycznie mogą więcej. Niestety, nie zawsze tak dzieje się. Często detektywi są znacznie szybsi i efektywniejsi w swoich poczynaniach. Przede wszystkim, muszą zbadać dany teren. Wszystko zależy od konkretnego zgłoszenia. W każdym jednak przypadku jest określone miejsce do zbadania. Detektywi szukają śladów, które mogłyby ich doprowadzić, na przykład, do wykrycia sprawcy. Muszą to zrobić wyjątkowo skrupulatnie, aby niczego nie ominąć i nad wszystkim mieć pełną kontrolę. Tutaj nie można działać zbyt szybko, ponieważ pośpiech czasami nie jest dobrym doradcą. Lepiej zrobić coś wolniej, ale dokładniej. Grunt, żeby nie robić czegoś bardzo wolno, a często właśnie taką postawą charakteryzują się policjanci.
Zbadanie terenu to jednak nie jedyna kwestia, którą muszą w trybie bardzo pilnym zająć się detektywi. Osoby te powinny też bardzo dokładnie przesłuchać wszystkich świadków. Zazwyczaj biuro detektywistyczne ma kilku pracowników, dlatego trzeba odpowiednio rozdzielić pracę. Pytania muszą być krótkie i konkretne. Wszystko po to, aby otrzymać jak najbardziej przydatne informacje. Niezależnie od sprawy, w każdej są jacyś świadkowie i często to właśnie ten punkt śledztwa okazuje się decydujący. Dobry detektyw szybko potrafi ocenić, która osoba kłamie, a która po prostu boi się powiedzieć czegoś ważnego dla danej kwestii. Dzięki tym umiejętnościom, może znaleźć się na autostradzie prowadzącej do odkrycia danej zagadki. To naprawdę bardzo istotne. Jeśli tak dzieje się, to przeważnie detektywi wykonują swoje zadanie i sprawę można uznać za zakończoną.
Czasami jednak zeznania świadków nie wnoszą zbyt wiele do rozpatrywanej sprawy. Wtedy trzeba podjąć kolejne działania w celu wykrycia sprawców i rozwiązania konkretnych tajemnic. Bardzo ważną czynnością – w przypadku porwań czy osób zaginionych – jest podanie odpowiednich treści do mediów. W dzisiejszych czasach można bardzo szybko sprawić, aby dana twarz była znana w całej Polsce. Szczególnie w przypadku porwań czy osób, które uciekły po zrobieniu czegoś złego, liczy się dosłownie każda minuta. Detektywi korzystają nie tylko z potężnej mocy telewizji lub radia. Poza tym, wykorzystują często swoje prywatne konta na profilach społecznościowych, aby dotrzeć do jak największej ilości osób.
W niektórych sprawach trzeba podjąć jeszcze inne czynności. Może to być, na przykład, wizja lokalna. Wtedy osoby próbują sobie wyobrazić, co działo się danego dnia czy nocy, kiedy nastąpiło porwanie czy zabójstwo itp. Bardzo często wizje lokalne wnoszą wiele do spraw. Detektywi na własne oczy mogą bowiem zobaczyć, co mniej więcej działo się, a co jeszcze mogło wydarzyć się. Dzięki temu, mają po raz kolejny szansę ocenić czy zeznania świadków były naprawdę rzetelne. Przykład? Często na takich wizjach istotną rolę odgrywa czas. Jakiś świadek mógł powiedzieć, że nie miał szansy popełnić morderstwa, ponieważ dojście z punktu A do B zajęło mu kwadrans. Wizja lokalna może jednak wykazać, że ten czas był znacznie krótszy itp.
Te – i wiele innych, mniej eksponowanych – czynności występują w typowym śledztwie, do którego wynajmowani są detektywi. Osoby z najwyższej półki wykonujące ten właśnie zawód perfekcyjnie znają się na swojej profesji, dlatego zazwyczaj nie mają kłopotów z pełnym profesjonalizmem. Nie może zatem dziwić, że usługi wielu detektywów są tak bardzo skuteczne.

Dodaj komentarz