Menu

Jak wybrać detektywa?

- Śledztwa
Jak wybrać detektywa?

W sytuacji, gdy pojawiają się trudności w naszym życiu(rozwód, ustalenie ojcostwa, poszukiwanie zaginionych i inne) często musimy zwrócić się o pomoc do instytucji, organu bądź osoby. Dlatego też obecnie istnieje ogromny wybór spośród różnych agencji detektywistycznych.

Przy wyborze biura lub konkretnego detektywa przede wszystkim należy zwrócić uwagę na posiadanie przez niego licencji, która jest wydawana przez Komendanta Wojewódzkiego Policji oraz wpisu do działalności regulowanej, a także ubezpieczenia OC.

Należy także dopilnować, aby detektyw prowadzący sprawę przekazał klientowi sprawozdanie, które zawiera wszystkie dane i dowody do przedłożenia przed sądem lub inną instytucją.

Ważna jest również informacja, że detektyw podający niższą cenę niż pozostali może nie posiadać uprawnień lub doświadczenia. Dodatkowo każdy posiadający odpowiednią renomę detektyw posiada biuro i własną stronę internetową, gdzie można poznać takie dane jak nr licencji, dokładne dane kontaktowe.

Wybierając detektywa, z którego usług chcemy skorzystać warto popytać wśród znajomych lub zapytać jakiegoś adwokata.

Warto wiedzieć, że profesjonalna agencja detektywistyczna zatrudnia wyłącznie detektywów z licencją. Dodatkowo dobry detektyw już przy pierwszym spotkaniu jest w stanie okazać licencję, ubezpieczenie działalności oraz wpis do rejestru działalności regulowanej.

Profesjonalny detektyw korzysta z nowoczesnego sprzętu, przedstawia regularne raporty klientowi, a przede wszystkim odznacza się takimi cechami jak skuteczność, profesjonalizm, rzetelność, dyskrecja oraz doświadczenie.

Detektyw może pomóc w takich sprawach jak zebranie informacji o majątku i sprawdzaniu wiarygodności osób prywatnych i firm, dostarczenie klientowi materiału dowodowego w sprawach cywilnych, zdobycie materiałów dowodowych na zdradę partnera, poszukiwanie osób zaginionych i ukrywających się oraz majątku i mienia, wykrywanie i usuwanie podsłuchów, a nawet zbieranie dowodów do postępowania karnego.

Przede wszystkim detektyw bądź agencja musi zagwarantować dyskrecję, zachować poufność oraz dyskrecję. Współpraca z dobrym detektywem zaowocuje zebraniem wystarczającej ilości materiału do rozwiązania danego problemu.

Z kolei nieuczciwy detektyw nie posiada licencji, ubezpieczenia działalności detektywistycznej czy wpisu do rejestru działalności regulowanej. Ponadto odmawia spotkania się w siedzibie biura detektywistycznego, nie wskaże pełnych danych adresowych, wykazuje niechęć do podpisania umowy, nie wystawia potwierdzenia wpłaconej zaliczki na poczet wykonania zlecenia, a także niska cena w porównaniu do cen konkurencji.

Dodatkowo w efekcie współpracy z nieuczciwym detektywem klient traci pieniądze za niezrealizowanie lub niewłaściwe zrealizowanie zlecenie, brak możliwości wykorzystania zebranych informacji przed sądami, urzędami lub instytucjami. W takim przypadku nie można wykorzystać zdobytej wiedzy, przedstawić świadka, a tym bardziej po takiej współpracy brak jest sposobności odzyskania utraconych środków finansowych(jeśli brak podpisanej umowy, braku potwierdzenia wpłat zaliczek na poczet realizacji zlecenia).

Ważnym elementem pracy detektywa jest jego dostępność bez względu na dzień tygodnia czy porę dnia. Można również zwrócić uwagę na dostęp do informacji, metody działania czy rodzaj używanego sprzętu.

Warto pamiętać, że dobry detektyw lub agencja po wpłaceniu zaliczki na konto wysyła fakturę zaliczkową.

Najlepiej jest korzystać z usług agencji detektywistycznych, które są znane i wystarczająco duże , żeby zatrudniać wykwalifikowanych pracowników.

Praca detektywa powinna być wykonywana zgodnie z prawem, z zachowaniem bezpieczeństwa zlecającego zadanie oraz z zachowaniem w tajemnicy niewygodnych faktów dla klienta.

Detektyw powinien wykonywać swoje zadania dyskretnie(obserwacja osób, zdobywanie informacji, robienie zdjęć).

Warto wiedzieć, że o licencję detektywa może starać się osoba, która ukończyła 21 lat i posiada co najmniej wykształcenie średnie. Istotny jest również fakt, że świadczenie usług detektywistycznych bez licencji jest przestępstwem zagrożonym karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Decydując się na usługi konkretnego detektywa warto sprawdzić jego doświadczenie i czas działania w branży. Detektyw powinien wtapiać się w otoczenie tak, aby nikt nie domyślił się, jaką spełnia rolę. Ponadto profesjonalny detektyw przed przyjęciem zlecenia będzie chciał poznać wszystkie aspekty zlecanej sprawy i tym samym dokonać selekcję przyjmowanych spraw.

Dodaj komentarz