Menu

Zamiast notować lepiej jest nagrywać rozmowę

- Sprzęt
Zamiast notować lepiej jest nagrywać rozmowę

Wiele razy w życiu każdego człowieka miała miejsce sytuacja, w której warto byłoby zanotować rozmowę z drugą osobą albo ją przynajmniej dobrze zapamiętać. Niestety, ale percepcja większości ludzi niestety ale nie pozwala na to, żeby zapamiętać rozmowę ze szczegółami. Zazwyczaj czegoś się zapomina z takiej rozmowy. Na szczęście dzisiaj dostępne są urządzenia, które umożliwiają dokładne zapisanie każdej rozmowy. Mamy na myśli oczywiście dyktafon cyfrowy, czyli właśnie urządzenie zapisujące dokładnie dźwięk audio, który można usłyszeć dookoła dyktafonu. Takie urządzenia wykorzystywane są przez wielu w kwestiach zawodowych i służbowych.

Przykładem osób, które prowadzą ogromną ilość rozmów są oczywiście dziennikarze. Praktycznie każdy dziennikarz wykorzystuje w swojej pracy właśnie dyktafon cyfrowy. Posługuje się nim zupełnie naturalnie, ale wszystko to co nagrywa, nagrywa za zgodą i przyzwoleniem rozmówcy Bo należy pamiętać, że zapis audio rozmów dozwolony jest tylko wówczas, kiedy nagrywany rozmówca wyraża na to zgodę.

Kolejny zawód a raczej grupa zawodowa wykorzystująca w swojej pracy dyktafon cyfrowy to detektywi, którzy muszą zdobyć materiał obciążający jakąś osobę albo zeznania, które umożliwią rozwiązanie jakiejś konkretnej sprawy. Wtedy najczęściej dyktafon cyfrowy jest używany bez wiedzy osoby nagrywanej, ale gdyby ta osoba posiadała taką wiedzę, że jest nagrywana, to używanie tego dyktafonu byłoby po prostu bezcelowe i niepotrzebne. Bo akurat w branży detektywistycznej działania operacyjne są zazwyczaj nadzwyczajnie tajne po prostu, a więc takie, że druga osoba nie może wiedzieć, że są one prowadzone.

Powyższe grupy zawodowe wykorzystują dyktafony na co dzień. Ale chcielibyśmy jeszcze zwrócić szczególną uwagę na jeden mały fakt. Jeżeli macie do wyboru notowanie danych z rozmowy, którą prowadzicie to zdecydowanie lepiej poprosić rozmówcę o zgodę i wykorzystać do nagrywania tej rozmowy właśnie dyktafon cyfrowy. Jeżeli używacie dyktafonu jawnie i w stu procentach legalnie to może on być każdych rozmiarów. Wtedy, kupując taki dyktafon cyfrowy warto jest zwrócić uwagę na jego jakość, na jego zdolność zbierania dźwięku, pojemność i możliwy czas zapisu danych. Wszystkie te parametry są bardzo ważne wówczas, kiedy nie ma dla Was znaczenia dyskrecja w jego użytkowaniu. Jeśli jednak wolicie, żeby używany przez Was dyktafon cyfrowy był po prostu nie widoczny gołym okiem, wtedy należy wziąć pod uwagę jego miniaturyzację i wygląd. Jeśli dyktafon zamierzacie mieć gdzieś schowany to można zawsze zdecydować się na urządzenie, które posiada zewnętrzny mikrofon, taki nadzwyczaj delikatny, maleńki i dyskretny. Taki mikrofon można przypiąć gdzieś do koszuli, dzięki czemu nie wątpliwie można uzyskać lepszy efekt i doskonalszą jakość nagrywanych dyskretnie i potajemnie rozmów. Warto też zwrócić uwagę na wspomniany powyżej parametr, jakim jest czas zapisu, ponieważ to właśnie od tego będzie zależeć, ile danych na dyktafonie uda się zapisać, a konkretnie to raczej ile godzin rozmów będzie można zarejestrować bez konieczności wymazywania poprzednich, czyli tych nagrywanych ostatnio.

Dodaj komentarz