Praca detektywa jest na pewno bardzo ciekawa. To nie jest robota, która polega na wykonywaniu prac biurowych przez osiem godzin dziennie, od poniedziałku do piątku. Tutaj czas pracy jest nienormowany i w głównej mierze zależy od ilości zleceń. Jeśli ich nie ma, to detektywi mogą sobie nawet pozwolić na wolne. Jeśli jednak jakiś klient prosi ich o pomoc, to często nie mają innego wyjścia, jak pracować po 24 godziny na dobę. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy. Na pewno jednak wykonywanie zadań w takiej roli jest ciekawe i nie można narzekać na nudę i monotonię. Detektywi, na przykład, bardzo często są proszeni o pomoc przy porwaniach. Niestety, w Polsce każdego roku ginie bardzo dużo ludzi. Są to przeważnie młode, ładne kobiety. Oczywiście, zdarzają się też porwania mężczyzn w różnym wieku czy dzieci. Tutaj jednak te liczby są zdecydowanie mniejsze. Na pewno jednak ogólnie porwań nie brakuje, a detektywi mają często pełne ręce roboty. Warto wiedzieć, że ludzie się do nich coraz częściej zgłaszają właśnie z takimi problemami. To jednak nie może być zaskakujące. Wiele osób nie do końca wierzy w skuteczność Policji. Poza tym, chcą spróbować wszystkich dostępnych środków, aby tylko pomóc w odnalezieniu bliskich. Jak wygląda praca detektywa przy porwaniach? O tym wszystkim dowiecie się z naszego dzisiejszego wpisu.
Przede wszystkim, każdy detektyw poproszony o pomoc w takiej sprawie musi dokładnie zbadać jej tło. W zdecydowanej większości przypadków to pomaga w rozwiązaniu całej zagadki. Porwania przeważnie nie są przypadkowe. Czasami zaginiony był bardzo bogaty albo miał zamożną rodzinę. Tutaj kwestia jest bardzo prosta. Po prostu, został porwany dla okupu i porywacze zaraz powinni zgłosić się ze swoimi żądaniami. Aby jednak się tego dowiedzieć, trzeba porozmawiać z najbliższą rodziną. Czasami jednak to może nie wystarczyć, ponieważ nie każdy lubi chwalić się swoim bogactwem. W związku z tym, warto też porozmawiać z sąsiadami. Oni zazwyczaj nie mają oporów, aby wszystko opowiedzieć z dokładnymi szczegółami. To właśnie najczęściej sąsiedzi powiedzą, kiedy w danej rodzinie były inne kłopoty. Chodzi oczywiście o kłótnie czy problemy z alkoholem. Wszystkie czynniki mogą mieć wpływ na porwanie. Czasami mówimy o uprowadzeniu, a po jakimś czasie okazuje się, że nic takiego nie miało miejsca. Po prostu, zniesmaczona swoim życiem żona postanowiła uciec od męża i zacząć nowy rozdział. Teoretycznie, nikt z rodziny mógł tego nie dostrzec i mylnie sądzą, że chodzi o porwanie, co czasami jest kompletną bzdurą. Problemy rodzinne mają naprawdę bardzo często wpływ na takie sytuacje. Dzieje się tak, na przykład, kiedy dzieci mają dość kłócących się ciągle o każdą bzdurę rodziców. W związku z tym, zaczynają zadawać się z niewłaściwymi osobami. Trzeba jeszcze raz podkreślić – dobry detektyw przede wszystkim na samym początku przesłuchuje najbliższych i znajomych. Wszystko po to, aby oszacować sytuację i ocenić, dlaczego doszło do porwania albo … czy w ogóle miało ono miejsce.
Drugim ważnym zadaniem jest zabezpieczenie śladów. Po wstępnym rozeznaniu detektywi wiedzą już, gdzie mogło dojść do porwania. Muszą zatem aktywować wszystkich swoich ludzi, aby dokładnie przeczesali teren. Bardzo często przydają się też psy tropiące, które są w stanie zauważyć więcej, niż oko ludzkie. Dokładne zbadanie terenu często jest na wagę złota. To na podstawie wykonania tej czynności można ocenić, jak doszło do zdarzenia, czy na miejscu były ślady bójki. Jeśli były, to znaczy, że rzeczywiście mamy do czynienia z aktem bezprawia. Jeśli nie, to może to wskazywać ślad w stronę znajomych itd. Każdy czynnik jest bardzo ważny. Dobry detektyw nie może lekceważyć żadnej kwestii, ponieważ w innym przypadku może mu umknąć wiele interesujących faktów. Trzeba też podkreślić, że praca detektywa polega na uważnej obserwacji. Czasami rodzina i najbliżsi nie mówią wszystkiego. Trzeba jednak powiedzieć, że mowa ciała jest o wiele trudniejsza do skontrolowania. Dlatego też najlepsi z najlepszych w tym fachu potrafią odczytywać takie sygnały.
Oczywiście, do tego dochodzą też inne kwestie mające na celu rozwiązanie zagadki. Chodzi o współpracę z policjantami, rozklejenie zdjęć, aktywność w mediach społecznościowych. Wszystko po to, aby o sprawie wiedziało jak najwięcej ludzi. To też jest bardzo istotne. Detektywi muszą działać szybko i sprawnie, a bez pomocy najbliższych może się nie obyć. Sami muszą zaś zadbać o kwestie, które leżą już tylko w ich gestii, jak choćby dokładna analiza nagrań z monitoringów.