Menu

Znani detektywi

- Śledztwa
Znani detektywi

Każdy w życiu przeżył chyba fascynację książkami lub serialami kryminalnymi. Dlatego też chyba wszyscy wiedzą, że dobry kryminał to przede wszystkim zbrodnia(najczęściej morderstwo) oraz ktoś kto rozwiąże zagadkę i wskaże rozwiązanie.

Każdy miłośnik zna takie kultowe wręcz postacie z kryminałów jak Hercules Poirot, Sherlock Holmes, porucznik Columbo, Kojak, Philip Marlowe, detektyw Monk, Eberhard Mock, a nawet Dick Tracy.

Najbardziej znany detektyw i najczęściej ekranizowana postać to Sherlock Holmes. Holmes to symbol logiki i nie zawsze zgodnej współpracy z Watsonem. Do dziś przygody Holmes’a fascynują czytelników na całym świecie. Dedukcja słynnego detektywa zawsze była nieomylna.

Kolejną postacią rozwiązującą trudne zagadki jest porucznik Columbo. Był to raczej antybohater, gdyż zawsze niechlujny, ogarnięty fobiami, bez szans na awans. Podobną postacią był Kojak, który uwielbiał lizaki. Także rozwiązywał zagadki w sposób niefrasobliwy i łatwy.

Nie można zapomnieć o postaci Philipa Marlowe z powieści Raymonda Chandlera. W przeciwieństwie do swoich poprzedników był to przystojny i elegancki inspektor ubrany w charakterystyczny kapelusz, prochowiec oraz posiadający słabość w postaci papierosów, alkoholu i kobiet. Marlow był cynikiem jednakże nieprzekupnym. Jest to idealista walczący z otaczającym go złem.

Ciekawym bohaterem jest detektyw Monk, który cierpi na nerwicę natręctw. Tymczasem rozwiązuje powierzone mu sprawy za pomocą fotograficznej pamięci oraz zdolnością kojarzenia faktów.

Jednakże jedną z najczęściej ukazywanych w telewizji postacią jest Herkules Poirot, czyli główny bohater powieści Agaty Christie. Herkules Poirot jest kojarzony przede wszystkim z charakterystycznymi, podkręconymi do góry wąsami. Popularność tej postaci potwierdza wydanie symbolicznego nekrologu w dzienniku „New York Times” 6 sierpnia 1975.

Nie można zapomnieć o postaci stworzonej przez polskiego pisarza Marka Krajewskiego. Eberhard Mock, czyli policjant kryminalny z Breslau. Tymczasem detektyw będący postacią z komiksu, czyli Dick Tracy działa w mieście ogarniętym przestępczością próbując złapać przywódcę kryminalnego półświatka, Big Boya. Działania tego detektywa doczekały się nawet kilku adaptacji filmowych.

Działalność detektywów współcześnie interesuje wiele osób, co przekłada się na zapotrzebowanie na programy telewizyjne takie jak „Detektywi”, „Malanowski i partnerzy”, „Zdrada” i inne. Już od dziecka chcemy zostać detektywami rozwiązując zagadki razem ze Scooby-Doo i jego bandą.

Dodaj komentarz