Menu

Wykorzystanie nowoczesnych technologii

- Sprzęt
Wykorzystanie nowoczesnych technologii

W obecnej rzeczywistości kryminalnej w Polsce o wiele łatwiej jest prowadzić działania, niż jeszcze dekadę temu. Pierwszym i najbardziej widocznym przełomem, do jakiego udało się dojść w ciągu ostatnich lat, jest wprowadzenie nowoczesnych technologii nie tylko na komendy i komisariaty oraz posterunki, ale także do codziennego wyposażenia każdego Policjanta. Oczywiście wciąż jeszcze wiele można poprawić w tym zakresie wyposażenia i samego wyszkolenia funkcjonariuszy, aby z dostępnych już narzędzi byli gotowi korzystać odważniej, zdecydowanie oraz skuteczniej. Niekiedy istotne jest też dokonanie odpowiednich zmian w samym prawie, aby ustawy nadawały Policjantom i innym upoważnionym funkcjonariuszom służb mundurowych oraz specjalnych odpowiednie przywileje w korzystaniu chociażby z broni. W przeciwnym wypadku funkcjonariusze niejednokrotnie są sparaliżowani prawnymi ograniczeniami i obostrzeniami, nie pozwalającymi im na podjęcie radykalnych i dynamicznych działań.

Czasami jednak nawet prawo do zastosowania zdecydowanych kroków w pościgu czy podczas obezwładniania obywatela, nie daje szans na powodzenie, jeżeli sam funkcjonariusz nie posiada zdolności lub wiedzy do wykorzystania w konkretnej sytuacji. Często do mediów społecznościowych, a potem szybko do mainstreamu, przedostają się nagrania amatorskie wideo z rozlicznych interwencji policyjnych, które trudno uznać za szczególnie udane lub fortunne. W niektórych z nich jeden osobnik jest w stanie stawić opór trzem Policjantom, w innym partnerka używa gazu łzawiącego na własnym parterze z patrolu. Takie wydarzenia na pewno nie mogą przyczyniać się do poprawy wizerunku Policji, ale są tylko smutnym wyjątkiem od reguły. W większości przypadków daje się zauważyć w polskich strukturach policyjnych oraz służbach specjalnych bardzo duże przemiany – na lepsze.

Patrząc jednak na umocowania służb do prowadzenia bardziej zaawansowanych działań operacyjnych, aniżeli zwykłe patrolowanie ulicy czy przewożenie aresztantów, także poczyniono wiele istotnych zmian, wynikających chociażby z oczywistych zmian w zakresie cybernetycznego śledzenia działalności przestępczej. Po pierwsze – pojawiła się zupełnie nowa kategoria działalności przestępczej, polegająca na przenoszeniu sprawdzonych instrumentów i form przestępczej działalności seksualnej, kryminalnej czy gospodarczej, na łono różnych komunikatorów lub internetowych platform. Przestępcy nauczyli się bardzo aktywnie wykorzystywać Internet do swoich codziennych działań, więc także służby musiały nauczyć się odpowiedniego funkcjonowania w tych nowych, cyfrowych warunkach – co naturalnie musiało odbyć się na drodze drenażu mózgów, czyli pozyskania najbardziej uzdolnionych cywili z wiedzą informatyczną, telekomunikacyjną, inżynieryjną czy programistyczną.

Dodaj komentarz