Menu

Kim są osoby poszukiwane?

- Śledztwa
Kim są osoby poszukiwane?

Często zdarza się, że osoby znikają. Fakt ten jest spowodowany działaniami o charakterze przestępczym, a czasem tylko nastrojem osoby poszukiwane, która zniknęła i nie ma ochoty wracać do miejsca zamieszkania. Zazwyczaj osoby poszukiwane takie poszukuje policja. Są osoby poszukiwane, które ze względu na popełnione przestępstwo poszukiwane są listem gończym, mogą być poszukiwane ze względu na posiadaną wiedzę(świadek zdarzenia). Osoby poszukiwane mogą być także poszukiwane europejskim nakazem aresztowania, mogą być poszukiwane przez interpol.

Często osoby poszukiwane ukrywają się przed organami ścigania. Niemalże każda komenda policji prezentuje sylwetki osób poszukiwanych oraz informacje na ich temat.

Osobami poszukiwanymi są również biologiczne rodzeństwo lub biologiczni rodzice. Dodatkowo policja zbudowała bazę poszukiwanych, gdzie można sprawdzić kto jest poszukiwany. Policja szuka ich za różne przestępstwa: kradzieże, sutenerstwo, oszustwa i inne. Portal policyjny, na którym znajdują się osoby poszukiwane, zawiera takie dane jak imię i nazwisko, ksywa, wiek, znaki szczególne oraz powód dla którego są poszukiwani. Portal ten pozwolił na zebranie wszystkich poszukiwanych osób w jednym miejscu, zamiast na lokalnych stronach poszczególnych komend. Portal ten ma na celu przyczynić się do wyłapania przestępców, dzięki pomocy obywateli.

Warto zaznaczyć, że domniemani przestępcy mogą być niebezpieczni. Osoby poszukiwane często są ścigane za zabójstwa, gwałty i rozboje, policja umieszcza listy gończe, zdjęcia i rysopisy. Widząc takie osoby powinno się powiadomić policję w sposób możliwie dyskretny, podając jak najwięcej szczegółów dotyczących opisu, ubioru poszukiwanego oraz czasu oraz miejsca, w którym przebywał.

Informacje zamieszczane w serwisie pochodzą z Krajowego Systemu Informacyjnego Policji, w sytuacji, gdy sąd lub prokuratura wydały zgodę na publikację danych.

Dane te są raz dziennie aktualizowane, a policjant je wprowadzający musi sprawdzić czy jest zgoda na opublikowanie konkretnych danych. Serwisy te mają być uzupełniane tak, aby znalazły się w nich wszystkie osoby poszukiwane listami gończymi. Serwis generuje również Top Listę Poszukiwanych, ściganych za zabójstwa, rozboje i udział w zorganizowanych grupach przestępczych. Jest to lista najgroźniejszych i najbardziej poszukiwanych przestępców.
Widząc któregoś z poszukiwanych powinno się skontaktować z najbliższym posterunkiem lub zadzwonić na bezpłatny numer: 997 (tel. stacjonarny) lub 112.

Osoby poszukiwane są opisane poprzez wygląd zewnętrzny, wiek, ubiór, znaki szczególne i inne. Istnieje wiele stron internetowych, które zawierają listy osób poszukiwanych listem gończy lub europejskim nakazem aresztowania.

Europejski nakaz aresztowania to uproszczona forma ekstradycji działająca pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej, co pozwala na aresztowanie osoby podejrzanej lub oskarżonej o popełnienie przestępstwa. Nakaz wydaje organ państwa sądowy państwa starającego się o wydanie osoby.

 

 

Dodaj komentarz